چاپ        ارسال به دوست

در هجدهمین دوره گرامیداشت هفته پژوهش :

از پژوهشگران و فنّاوران برتر استان تجلیل شد.

استفاده از زباله سوز، ترویج فرهنگ جمع آوری و امحای زباله است

هجدهمین آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان مازندران با حضور مسوولان استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات شهید رضایی نژاد دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران برگزار شد.
     دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این مراسم و در حاشیه مراسم رونمایی از دستگاه زباله سوز نسل 3 (محصول مشترک دانشگاه مازندران و بنیاد ملی نخبگان مازندران) با اشاره به این مطلب که هم اکنون این سیستم در سوئد به کار گرفته می شود، گفت: بخش اعظم سوخت اتوبوس های شهری در سوئد بوسیله گازی که از این سیستم خارج می شود تامین می شود. به این معنی که زباله ها را به گاز قابل استفاده در اتوبوس ها تبدیل می کند.
     دکتر میرنیا اظهار امیدواری کرد: انشالله این سیستم برای دانشگاه ما ساخته و نصب شود و گاز حاصل از سوختن زباله ها را ذخیره کرده و در دانشگاه استفاده کنیم. بنابراین استفاده از زباله سوز، ترویج فرهنگ جمع آوری و امحای زباله است که متاسفانه فرهنگ آن هنوز در کشور ما نهادینه نشده است.

هفته پژوهش فرصت مغتنمی است تا به ابعاد پژوهش و فناوری در سطح کشور پرداخته و در این راه گام برداشته شود

           براساس این گزارش، دکتر محمد حسین فاطمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران و دبیر هجدهمین دوره گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری استان مازندران در ابتدای این مراسم با بیان این مطلب که هفته پژوهش فرصت مغتنمی است تا به ابعاد پژوهش و فناوری در سطح کشور پرداخته و در این راه گام برداشته شود، گفت: مسلما تجلیل از پژوهشگران و فناوران نقش زیادی در خود باوری و هویت ملی دارد و رشد همه جانبه آحاد جامعه را در پی خواهد داشت.
      دکتر فاطمی درباره شعار امسال هفته پژوهش و فناوری بیان داشت: شعار امسال، "پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیر بنای توسعه و اشتغال" است و بر دو محور تقاضا محور بودن و تجاری سازی فناوری و توسعه پایبند است و این راهبرد باید سرلوحه پژوهشگران و سیاستمداران باشد.
       دکتر فاطمی ادامه داد: هفته ی پژوهش از 21 تا 27 آذر ماه بوده و جهت برگزاری بهینه هفته پژوهش و فناوری در سطح استانی، ستاد استانی این هفته متشکل از نمایندگانی از استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دانشگاه ها، بنیاد نخبگان، سازمان صنعت، معدن و تجارت، صدا و سیما و آموزش پرورش تشکیل شد.
      دبیر هجدهمین دوره گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری استان در ادامه اذعان داشت: برنامه ها سه قسمت دارد  که شامل انتخاب پژوهشگران برتر، انتخاب و معرفی و تقدیر از دستاورد های پژوهشی و فناوری استان (فناوران برتر) و برگزاری نمایشگاه می باشد.
    معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران در خصوص انتخاب شاخص های انتخاب پژوهشگران برتر گفت: ابتدا دستور العمل انتخاب فناوران برتر مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت، فرم ها و شاخص های مختلف جمع آوری شد و فراخوان ثبت در سامانه پژوهشی استان برای کلیه مراکز ارسال شد. از مهمترین شاخص های انتخاب پژوهشگران برتر می توان به خروجی های پژوهشی و مقالات ثبت شده، ترجمه ، تالیف، رتبه های برجستگی و... اشاره کرد که بر همین اساس در گروه های مختلف حداقل امتیازاتی تعیین شد و سهمیه ای برای انتخاب پژوهشگران برتر مشخص گردید.
    دکتر فاطمی در ادامه با اشاره به این که سامانه ی پژوهش و فناوری استان با تلاش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آماده گردید، بیان داشت: همکاران ما مراحل بارگذاری را انجام و مستندات خود را در این سامانه وارد کرده اند.
     دکتر فاطمی در پایان گفت: در کنار این فعالیت ها، نمایش دستاورد های پژوهش و فناوری را در استان برگزار و دستاوردهای پژوهشگران استان به معرض دید عموم گذاشته شد. 

       لازم به ذکر است که در این مراسم از دستگاه زباله سوز نسل 3 که محصول مشترک دانشگاه مازندران و بنیاد ملی نخبگان مازندران می باشد، رونمایی شد. همچنین سخنرانان مختلف در حوزه پژوهش و فناوری به ایراد سخنرانی پرداخته و در پایان از از پژوهشگران برتر استان مازندران در حوزه های مختلف به شرح ذیل تجلیل گردید.

دریافت فایل اسامی پژوهشگران برتر، دستاوردهای‌پژوهشی و ...


٠٩:٤٧ - 1396/09/15    /    شماره : ١٥٥٤١    /    تعداد نمایش : ٢٤٤خروج