چاپ        ارسال به دوست

تصویب منشور اخلاقی پژوهش‌های زیستی دانشگاه مازندران

تصویب منشور اخلاقی پژوهش‌های زیستی دانشگاه مازندران

منشور اخلاقی پژوهش‌های‌زیستی دانشگاه مازندران مشتمل بر چهار بخش تعاریف و شیوه‌نامه‌های اخلاقی پژوهش‌های مرتبط با انسان، حیوان و محیط زیست در 11 ماده، 74 بند و 28 تبصره به تصویب  هیات رئیسه محترم دانشگاه رسید.

آقای دکتر محمدحسین فاطمی معاون پژوهش و فنّاوری دانشگاه ضمن اعلام خبر فوق افزودند : اخلاق زیستی با هدف حل چالش­های هنجاری پدید آمده از رهگذر پیشرفت علوم زیست شناختی ایجاد شده است. اساس مطالعات علوم‌زیستی و پزشکی مبتنی‌بر شواهدی است که از راه پژوهش به دست می­آید و رسیدن به نتایج معتبر و پیشرفت دانش زیستی و پزشکی مرهون انجام پژوهش و مطالعه روی انسان، حیوان و دیگر موجودات است و بنابراین رعایت اصول و مقررات اخلاقی در پژوهش­های مزبور ضروری است . بدین منظور کمیته اخلاق زیستی دانشگاه مازندران با هدف نظارت بر این قبیل پژوهش‌ها تشکیل شده و براساس اصول اخلاقی، مبانی و ارزش­های اسلامی- ملی با رعایت کرامت‌انسانی، حفظ حقوق حیوانات و محیط‌زیست اقدام به تدوین منشور اخلاقی پژوهش‌های زیستی نموده است. این کمیته طرح نامه‌های ارائه شده را با الزامات مندرج در منشور تطبیق داده و در صورت عدم مغایرت، مجوز انجام پژوهش را صادر می‌نماید. اساتید، دانشجویان و کارشناسان دانشگاه موظف­اند تمام تلاش خود را برای رعایت حداکثری مقررات منشور، قوانین و شيوه­‌نامه­های مرتبط بالادستی و مصوبات کمیته اخلاق زیستی دانشگاه به‌کار گیرند. بر این اساس منشور اخلاقی پژوهش‌های زیستی در چهار بخش با عناوين تعاريف، شيوه نامه‌های  اخلاقی پژوهش­های مرتبط با انسان، حیوان و محیط زیست تدوین شده است.

 ایشان در پایان از زحمات اعضای کمیته اخلاق زیستی دانشگاه در تهیه و تدوین این شیوه‌نامه تقدیر و تشکر نمودند. لازم به ذکر است که اعضای کمیته اخلاق زیستی دانشگاه شامل آقایان : دکتر اکبر حاجی‌زاده‌مقدم ، دکتر ولی اله دبیدی روشن ، دکتر اباصلت حسین‌زاده کلاگر ، دکتر محمدجواد چایجی ، دکتر باقر سیدعلیپور و خانم دکتر زهرا محمودی می باشند.

 


٠٨:٤٨ - 1397/02/19    /    شماره : ١٦٩٣٠    /    تعداد نمایش : ٤٥٨خروج